Ochrona zdrowia w Polsce

Strona poświęcona ochronie zdrowia


Sierpień 02, 2019

Szkoły przysposabiające do pracy

Szkoły przysposabiające do pracy trwaj trzy lata i są placówkami przyjmującymi uczniów po skończonej 8-letniej szkole podstawowej lub gimnazjalnej. Została stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

GettyImages-507141244

Z troską o podopiecznych

Szkoły zatrudniają tylko wysoko wykwalifikowaną kadrę z szeroką wiedzą z dziedziny pedagogiki specjalnej, oligofrenopedagogiki oraz bogatym doświadczeniem zawodowym z osobami niepełnosprawnymi. Pracownicy takich placówek dodatkowo biorą udział udział w licznych warsztatach i kursach.

Zajęcia

W szkołach przysposabiających do pracy edukowanie polega na dostosowaniu odpowiednich potrzeb edukacyjnych do możliwości. Uczniowie utrwalają już zdobytą wiedzę oraz zdobywają nowe umiejętności teoretyczne i praktyczne dobrane do indywidualnych predyspozycji. W planie znajdują się m.in. zajęcia kształtujące kreatywność, komunikowanie się, funkcjonowanie osobiste i społeczne, wychowanie fizyczne, czy przysposobienie zawodowe. Otwarte Okno to jedna ze znanych placówek wychowawczych, która prowadzi w swojej placówce szkołę przysposabiającą.

Cele

Celem  szkoły przysposabiającej do pracy jest przede wszystkim pomoc w rozwoju osobistym, a także poznawanie otaczającego świata i rozumienie zjawisk w nim zachodzących, wiedza o historii i kulturze regionu i kraju, kształtowanie odpowiedzialności za swoje czyny, wyboru ścieżki kariery oraz planowania czasu wolnego. Ważnym elementem edukacji jest pomoc w kontaktach z innymi ludźmi oraz uczestnictwa w życiu społecznym najbliższego środowiska.

Zaplecze

Obowiązkowym elementem każdego budynku są pracownie, w których odbywają się zajęcia praktyczne. W ich skład wchodzi między innymi pomieszczenie gospodarstwa domowego, sala komputerowa oraz warsztat. Niezbędnym elementem jest sala gimnastyczna, gdzie odbywają się zajęcia wychowania fizycznego oraz sala polisensoryczna, pozwalająca na wyciszenie lub aktywizację zmysłów. Ponadto dostępna jest całodobowo opieka medyczna.

A co potem?

Absolwenci szkół przysposabiających w miarę swoich możliwości są przygotowani do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, mają także elementarną wiedzę i umiejętności potrzebne do życia prywatnego, rodzinnego, zawodowego oraz społecznego.