Ochrona zdrowia w Polsce

Strona poświęcona ochronie zdrowia


Luty 07, 2020

Aktywizacja osób niepełnosprawnych

Osoby starsze i niepełnosprawne potrzebują zarówno rehabilitacji, jak i zajęć terapeutycznych, aby móc odpowiednio funkcjonować na wielu płaszczyznach oraz zdobyć i zachować jak najdłużej pewien poziom sprawności fizycznej, który sprawi, że w jakimś stopniu będą oni samodzielni.  

Terapia zajęciowa 

Terapie zajęciowe zaliczane są do form rehabilitacji. Zajęcia mogą polegać na udziale w warsztatach artystycznych, integracyjnych lub ruchowych. Tego typu terapie bardzo pozytywnie wpływają na osoby niepełnosprawne, zarówno względem ich psychiki, jak i umiejętności oraz poziomu samodzielności. Dzięki uczestnictwu w zajęciach osoby z dysfunkcjami mogą nie myśleć przez jakiś czas o własnych ograniczeniach, poprawić poczucie własnej wartości i wrażliwość, a także zwiększyć poziom przystosowania do życia w społeczeństwie. Ponadto mogą realizować swoje pasje artystyczne i sportowe.

Malarstwo

Plusy uczestnictwa w terapii 

Wszelkiego rodzaju terapie zajęciowe są organizowane po to, aby osoby niepełnosprawne – fizycznie oraz intelektualnie – mogły nauczyć się lepiej funkcjonować w życiu codziennym, społecznym i zawodowym. Zajęcia tego rodzaju mogą mieć charakter ruchowy lub artystyczny. Mogą odbywać się one w szpitalach, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, centrach rehabilitacji czy w domach opieki społecznej. Prowadzone są przez wykwalifikowane osoby, które posiadają odpowiednią wiedzą i czuwają nad wszystkim. Jeśli chodzi o korzyści, jakie płyną z udziału w takich warsztatach, głównie chodzi o poprawę samodzielności osoby niepełnosprawnej (między innymi dotyczy to codziennie wykonywanych czynności, takich jak higiena, przebieranie się czy przygotowywanie posiłków). Udział w terapii przygotowuje również do pracy zawodowej, pozytywnie wpływa na samopoczucie, pozwala nie myśleć o ograniczeniach, poprawia sprawność fizyczną, umiejętności interpersonalne i pozwala rozwijać pasje.

Rodzaje zajęć terapeutycznych 

  • ergoterapia – polega ona na różnej pracy manualnej. Uczestnicy zajęć mogą zajmować się malarstwem, rzeźbiarstwem, krawiectwem, tkactwem, wikliniarstwem czy ogrodnictwem;
  • arteterapia – zajęcia tego typu polegają na sztuce, zaliczmy do nich taniec, teatr, muzykę bądź książki;
  • estetoterapia – to warsztaty, które polegają na obcowaniu z pięknym otoczeniem oraz pięknymi przedmiotami. Zajęcia mogą odbywać się nad morzem czy w lesie, a także w muzeum);
  • kinezyterapia – czyli terapia przez ruch, taki jak spacery, taniec, gimnastyka czy gry zespołowe;
  • socjoterapia – czyli gra i zabawy oraz inne zajęcia wspólne, które mają poprawić umiejętności interpersonalne;
  • zajęcia relaksacyjne, podczas których wykorzystuje się techniki relaksacyjne. Mają one wpływ na napięcie nerwowe, odczuwany stres, a nawet na tak poważne stany lękowe czy depresję.

Codzienna aktywizacja niepełnosprawnych

Aktywizacja osób niepełnosprawnych jest bardzo ważna, ale nie możemy polegać wyłącznie na uczestnictwu w terapiach. Powinniśmy sami zachęcać naszego podopiecznego do samodzielności. Warto więc zabierać podopiecznego na spacery i prosić go o wykonywanie różnych czynności manualnych i intelektualnych. Jeśli osoba niepełnosprawna ma problemy z pokonywaniem barier architektonicznych najlepszym rozwiązaniem będzie winda dla niepełnosprawnych – https://www.platformy-przyschodowe.pl/winda-schodowa. Winda dla niepełnosprawnych umożliwia pokonywanie schodów. Dla wielu to jedyny sposób, aby opuścić mieszkanie i w końcu wyjść na zewnątrz. Tego rodzaju windy pozwalają swobodnie przemieszczać się między piętrami bez konieczności polegania na innych osobach.