Ochrona zdrowia w Polsce

Strona poświęcona ochronie zdrowia


Lipiec 08, 2019

Najczęstsze przyczyny i rodzaje chorób serca

Choroby serca najczęściej pojawiają się jako skutki procesów zachodzących w innych narządach i mogą mieć różne przyczyny. Wśród rodzajów tego schorzenia wyróżniamy wady wrodzone, chorobę reumatyczną i niedokrwienną serca oraz zaburzenia rytmu mięśnia sercowego.

Co może przyczynić się do choroby serca?

Choć profilaktyka i rozwój medycyny przyczyniły się do zmniejszenia zapadalności na choroby serca, to wciąż są one częstą przyczyną zgonów i powikłań zdrowotnych. Najczęściej występują w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie decydującym czynnikiem powstania choroby jest długotrwały stres i niewłaściwa dieta, bogata w syntetyczne tłuszcze i rafinowany cukier. Wśród przyczyn występowania chorób serca wymienia się te, na które nie mamy wpływu, czyli wiek i wady wrodzone – a także takie, które możemy zminimalizować we własnym zakresie. Należą do nich:

  • Nieodpowiednia dieta. Wspomniane już tłuszcze utwardzone i biały cukier są jedną z podstawowych przyczyn problemów z sercem, jakie mogą być spowodowane przez niewłaściwą dietę.

  • Otyłość. Każdy nadmierny kilogram zwiększa ryzyko choroby o 3%. Ponadto otyłość może prowadzić do cukrzycy, która z uwagi na zachwianie poziomu cukru we krwi, stanowi jedną z przyczyn kłopotów z sercem.

  • Palenie papierosów. Nałóg tytoniowy może być przyczyną zawału, a zerwanie z nim może doprowadzić do wyzdrowienia, po wystąpieniu choroby.

  • Brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia ma destrukcyjny wpływ na cały organizm i może powodować niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzycę II stopnia, udar mózgu, depresję i wiele innych problemów.