Dieta podczas noszenia aparatu ortodontycznego
Aparat na zębach
Wszelkie zabiegi i leczenie, jakie jest wykonywane w różnych klinikach stomatologicznych na całym świecie, bywa często długotrwałe i dość uciążliwe (oczywiście przede wszystkim dla pacjenta). Ale zdecydowanie warto się ich podjąć. Odrobina poświęcenia jest niczym w porównaniu z ostatecznym efektem, o jaki zadba profesjonalny lekarz stomatolog. Ogromna ilość osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego, który ma poprawić wygląd ich zębów, aby uzyskać piękny uśmiech. Wiele osób jednak zastanawia się czy w czasie długotrwałego noszenia aparatu będą musieli z czegoś zrezygnować.
Niedozwolone menu
Jeśli planujesz założyć aparat ortodontyczny musisz przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Wśród nich znajdziesz oczywiście reguły, które dotyczą dozwolonych i niedozwolonych potraw. O niektórych przekąskach należy niestety całkowicie zapomnieć na cały okres leczenia, który może potrwać nawet przez około dwa lata. Skąd te zakazy? Niektóre produkty mogą zaklinować się w aparacie bądź trwale go uszkodzić, a nawet zniszczyć, dlatego zaleca się, aby całkowicie z nich zrezygnować. Do tych produktów należą rzeczy bardzo twarde i klejące się. Między innymi jest to guma do żucia, krówki, toffi, batony, chipsy, orzechy, żelki i bardzo twarde warzywa i owoce, takie jak gruszki, jabłka czy marchewki.
Higiena
Podczas trwania leczenia należy jeszcze bardziej przykładać się do dbałości o higienę jamy ustnej. Niestety, ale bardzo często u osób, które noszą aparat ortodontyczny pojawia się próchnica – z tego powodu należy zrezygnować albo bardzo unikać produktów, które mogą ją wywoływać. Mowa tu oczywiście o wszystkich posiłkach i artykułach, które mają w swoim składzie cukry proste. Zaleca się całkowicie odstawić słodycze czy słodzone napoje. Pamiętaj, aby zastosować się do powyższych zaleceń, nawet jeśli do tej pory, byłeś całkowicie odporny na próchnicę. Lepiej zapobiegać, niż później leczyć, co oczywiście jest bardzo utrudnione ze względu na aparat.
Jak się odżywiać na początku leczenia?
Pierwsze dni i wizyty w klinice stomatologicznej, podczas których lekarz manipulował łukiem zębów, można odczuwać ból, gdyż na zęby działa siła aparatu. Podczas tych okresów zaleca się przejść na dietę tak zwaną papkowatą – czyli można wtedy spożywać takie produkty, jak jogurty, puree, kremy i kefiry. W razie pytań bądź jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się ze swoim lekarzem. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kliniki stomatologicznej postaw na Bielsko – http://rodentica.pl/.