Ochrona zdrowia w Polsce

Strona poświęcona ochronie zdrowia


Sierpień 19, 2019

Dieta ketogeniczna. Co trzeba o niej wiedzieć?

Dieta ketogeniczna, zwana także ketogenną lub po prostu keto, to coraz popularniejszy sposób zmiany żywienia, który opiera się na ograniczeniu spożywania zbędnych węglowodanów. Jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną kontrolować masę ciała, ale nie tylko.

Jak działa dieta keto?

Podczas diety ketogenicznej zmienia się sposób dostarczania energii do organizmu. W większości znajduje się on w cukrach, które są głównym składnikiem wielu różnych produktów. Energia, którą dostarcza działa, lecz na krótko. Dlatego zamiast węglowodanów, które dalej znajdują się w diecie, lecz w zdecydowanie mniejszej ilości, wprowadza się do organizmu większe ilości tłuszczów. Następuje wtedy do reakcja, w której organizm uznaje tłuszcz za nowe źródło energii.

dieta

Działanie odchudzające i regulujące

Z diety ketogennej korzystają osoby pragnące skutecznie zredukować masę ciała. Często wybierają ją także osoby, których styl życie opiera się na intensywnym wysiłku fizycznym, dzięki czemu regulują swoją wagę, przy jednoczesnym silnym zapotrzebowaniu na energię. Ważne jest tutaj właściwe nawodnienie organizmu, dlatego warto zaopatrzyć się o fachową wyciskarkę do soków Kuvings, która jest w stanie przygotować wysokowartościowy sok nie tylko z owoców, ale także warzyw, czy orzechów.

Soki owocowo warzywne są wzbogacone o wszelki minerały, dlatego też tak istotne jest wprowadzenie ich do codziennej diety. Nie zastąpią nam one głównych posiłków, jednak z pewnością dostarczą nam wartości energetycznych, o które nasz organizm zabiega. Wyciskarka do soków Kuvings to z kolei idealny produkt, który pozwoli nam na tworzenie wszelkich możliwych kombinacji. Brak ograniczeń i skuteczność to największe zalety sprzętu kuchennego.

Dieta ketogenna a choroby

Dieta keto jest stosowana także w leczeniu padaczki. Zmniejsza ona drgawki, które występują podczas ataku choroby. Jest to możliwe dzięki zmianie w metabolizmie komórek nerwowych na spalanie ciał ketonowych oraz wpływu, jaki wywierają wolne kwasy tłuszczowe na błony komórkowe neuronów.

Stan ketozy

Bycie w stanie ketozy polega na większej ilości we krwi ciał ketonowych niż glukozy. Ich zwiększona ilość wpływa na zmniejszenie uczucia głodu. Mogą się wtedy pojawić stany zmęczenia, utraty apetytu czy senności, nie jest to jednak długotrwały efekt. Już po niedługim czasie organizm przestawia się i zaczyna funkcjonować normalnie. Wtedy rozpoczyna się wykorzystywanie tłuszczów, także tych już zgromadzonych w ciele, jako źródła energii.

Opieka dietetyka

Podczas całego trwania diety należy być pod stałą opieką specjalisty. Najpierw jednak przed przystąpieniem należy bezwzględnie udać się do lekarza, aby dowiedzieć się, czy nasz organizm jest w stanie prawidłowo funkcjonować będąc na diecie ketogenicznej oraz ustalić jadłospis. Przejście na dietę na własną rękę, bez odpowiedniej wiedzy, może przynieść więcej szkód niż zalet.